четвъртък, 4 декември 2008 г.

Европейска късокосместа котка

Произход и развитие

Европейските котки започнали обособяването си като порода още от римско време. Когато през 70-те години на миналия век в Англия започнали да се провеждат фелиноложки изложби, селекционерите обърнали внимание преди всичко на местните туземни котки и започнали селекционна работа с тях още от 1870 г. В първата специализирана книга, датираща от 1889 г., те вече били описани под името британски късокосмести котки. След този период обаче били изместени от станалите по-пулярни и ефектни персийски и сиамски котки. През 1892 г. на лондонската фелиноложка изложба за първи път били демонстрирани тигрови европейски късокосмести котки, които на фона на пищните персийски котки останали незабележими за вниманието на публиката. Тяхната ловна способност обаче спрямо мишки и плъхове привлекла вниманието на германски, френски и датски селекционери. В резултат на проведената племенна работа били получени много разновидности европейски късокосмести котки с изключителна красота, изящество и цветово съвършенство на Космената покривка, както и отлично здраве и спокоен нрав. Въз основа на установените в породния състав характерни признаци бил разработен и утвърден стандарт, общ за всички европейски котки. Днес европейските късокосмести котки са едни от най-популярните котки в цяла Европа и в много страни по света.

Екстериор и стандарт

Тялото на европейската котка е средно голямо, здраво, пропорционално развито, плътно и масивно, с добре развита мускулатура. Гърдите са широки, с добре развит гръден кош. Главата е сравнително голяма, като нейната дължина с малко превишава ширината, муцуната е почти кръгла, а носът - прав, средно дълъг, с леко изразен стоп. Подбрадието е мощно, челото е леко закръглено. Бузите са средно развити. Очите са широко и малко косо поставени, кръгли. В зависимост от окраската на козината могат да бъдат зелени, жълти, сини или с меден цвят. Ушите са широко поставени, закръглени, като на върха е възможно да има косъмчета. Шията е средно дълга и добре замускулена. Крайниците са пропорционални на тялото, средно дълги, масивни, здрави, устойчиви, а лапите - големи, с овална форма. Опашката е дебела в основата и завършва със заоблен край, пропорционална на дължината на тялото. Козината е къса, тънка, гъста и блестяща. Окраската е разнообразна: бяла, черна, шоколадова, лилава, ивичеста (сребристи, червени и кафяви вариации), тигрова (червени, черни, сини, шоколадови, кремави и сребристи вариации), костенуркова с шоколадови и лилави вариации, костенуркова с бяло, мраморна (сребристо-синя, червена, кремава, шоколадова, лилава), петниста (всички основни цветове, вкл. сребристи вариации), двуцветна (черно-бяла, синьо-бяла, шоколадово-бяла, лилаво-бяла, червено-бяла, кремаво-бяла, кремаво-синя), опушена (синя, шоколадова и лилава) и др. За недостатъци на породата се смятат дълга или вълниста космена покривка, хлътнали и изпъкнали бузи, силно изразен стоп, много дебело или слабо развито телосложение, несъответствие между цвета на очите и окраската на козината, деформации по опашката.

Качества и поведение
Европейската късокосместа котка е общителна, непретенциозна, ласкава, без да е натрапчива. Лесно се приспособява към стила и ритъма на живот в семейството. Същевременно проявява независимост и самочувствие, а понякога и агресивност. Отличен ловец на мишки и плъхове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

 

™Животинки™ Оод © 2008. Template Design By: SkinCorner